Mutumutu

Nezávazně spočítat pojištění
Mobile menu

Bojíte se, že máte koronavirus? I kdyby, tak klid. Navíc to COVID-19 nejspíš nebude

Čtení na 4 min
Cold

Bojíte se, že máte koronavirus? I kdyby, tak klid. Navíc to COVID-19 nejspíš nebude

Dobrá zpráva pro všechny: ne každý kašel, rýma, horečka či bolest v krku nyní znamená, že člověk onemocněl novou infekcí COVID-19. I když v médiích a na sociálních sítích vládne tahle infekční „novinka“, neznamená to, že by ostatní infekce zmizely.

Foto: Pexels.com

Nejspíš máte chřipku

Stále je pravděpodobnější, že můžete mít některého z našich „starých známých“. Ale i kdyby to skutečně nový koronavirus byl, informace ze statistik Světové zdravotnické organizace říkají, že 5 ze 6 nemocných má mírný průběh onemocnění. Ohroženější jsou senioři, lidé s chronickými chorobami, jako jsou například kardiaci, diabetici, ti, co trpí chorobami plic nebo onkologickými onemocněními. Pro mladé a zdravé nemoc většinou znamená nepříjemnost, ale nic nezvladatelného.

Můžete mít COVID-19 a nic nevědět

Koronavirus není tubera, mor ani tyfus. Může mezi námi být spousta lidí, kteří ani netuší, že jsou nakažení, protože jejich organismus s virem zatočí tak, že nic nezpozorují. Nebo prostě nemoc považují za běžné nachlazení, které nikdy příliš neřešili. I proto je tak důležité, aby roušky nosili všichni, ne jen ti, kteří se cítí nemocní. Nejenom, že inkubační doba nemoci je až dva týdny (takže je člověk nakažený, ale ještě na sobě nic nepozoruje), ale nemoc také nemusí vůbec propuknout a člověk je „jenom“ bacilonosič.  Takže se cítí zdravý, ale nákazu přitom sype okolo sebe. V případě koronaviru to poměrně často bývají děti.

„Mezi nejčastější příznaky COVID-19 patří horečka, únava a suchý kašel. Někteří pacienti mohou pociťovat bolesti, mít ucpaný nos, rýmu, bolesti v krku či průjem. Tyto symptomy jsou obvykle mírné a objevují se pozvolna. Navíc se někteří lidé mohou nakazit, ale neobjeví se u nich příznaky onemocnění, pouze se necítí dobře. Většina lidí (okolo 80 %) se z této nemoci uzdraví, aniž by potřebovali speciální léčbu,“ shrnuje Světová zdravotnická organizace.

Panika nepomůže. Zůstat doma v posteli ano

Velmi stručně řečeno (protože COVID-19 vážně není mor), pokud se necítíte dobře, zůstaňte v posteli, případně zavolejte svému praktickému lékaři. Ten taky posoudí, jestli vás má odeslat na testy zaměřené na koronavirus. Pokud se ale neobjeví komplikace nebo nepatříte do rizikové skupiny (cukrovka, plicní choroby nebo nějaká ještě komplikovanější anamnéza), nejspíš si vystačíte s tím, že zůstanete doma a budete odpočívat. Sledujte také ověřené a oficiální informace okolo nákazy. 

Jaké léky si máte vzít?

Určitě můžete sáhnout po lécích tlumících horečku s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. To podle toho, jaké další léky užíváte nebo zda máte nějaké jiné zdravotní problémy. Konkrétně vám poradí zase váš praktický lékař (jak jsme říkali, stačí po telefonu) nebo se zeptejte v jakékoli lékárně. V případě zhoršení stavu se samozřejmě nebojte požádat o lékařskou pomoc. Ale zvýšená teplota a mírné kašlání opravdu nejsou žádná krize.

Myslete na lidi, kteří se třeba začínají dusit a potřebují doktora, ale tomu zrovna už potřetí během jednoho dne voláte vy – a on vám trpělivě vysvětluje, že 37,5 °C vás na životě opravdu nijak neohrožuje. Do nemocnice se pak vydávejte opravdu až v nouzi nebo na základě telefonických pokynů zdravotníka. Myjte si důkladně ruce, noste pečlivě roušky a především přejeme, ať se vám koronavirus vyhne! 


Chcete ihned zkontrolovat svůj stav? Můžete tak pomocí online Indikativního testu Covid-19. Test vám na pár kliknutí pomůže vyhodnotit příznaky a poradí, jak se zachovat a kam se případně dál obrátit. Zároveň pomáhá přetíženým zdravotníkům lépe rozdělit jejich síly, aby pomáhali tam, kde je skutečně potřeba.

Indikativní test Covid-19 vyvinuli s podporou ministerstva průmyslu a obchodu dobrovolníci z českých technologických firem spolu s linkou 1212. Test vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO) a jednou z firem, které se na vzniku aplikace podílely, je i online životní pojištění Mutumutu