Mutumutu

Nezávazně spočítat pojištění
Mobile menu

Co potřebujete v době koronaviru? Klid a kvalitní informace

Čtení na 3 min
Informace, koronavirus, covid-19

Co potřebujete v době koronaviru? Klid a kvalitní informace

Před koronavirem vás mohou ochránit i kvalitní informace, díky kterým budete mít možnost se správně rozhodovat. Málokdy je bohužel získáte médií, která stále těží z nenápadného přiživování paniky. A skoro určitě je nenajdete na sociálních sítích. Respektive najdete, ale také těžko odlišíte od fake news z pochybných zdrojů. Kde hledat?

Foto: Victoria Heath

Sledujte oficiální informace

Základem je podívat se čas od času na web Ministerstva zdravotnictví ČR, kde jsou jak aktuální informace o počtu testovaných a nakažených, tak třeba přehled testovacích laboratoří nebo důležité kontakty pro případ, že se člověk setkal s nákazou a potřebuje se poradit.

Kompletní a ověřené informace najdete na speciální stránce ministerstva věnované nákaze COVID-19 tady. Pokud chcete mít i jiné, než státem poskytované informace, velmi dobrá je stránka projektu českých vědců a vědkyň s prozaickým názvem O koronaviru. Seženete tam i spolehlivé návody ohledně tak základních a praktických věcí, jako správné mytí rukou, správná péče o roušku nebo jak doma smysluplně uklízet. (Přehledné články čerpané právě z těchto zdrojů najdete i přímo tady u nás: Jak si správně umývat ruce nebo Jak správně používat roušku.)

Nevěřte všemu, co na webu najdete

Naopak hodně problematické jsou „zaručené zprávy“ sdílené na internetu, na sociálních sítích nebo třeba v řetězových mailech. U nich nikdy nevíte, kdo vám vlastně radí a zda úplně neblábolí. Mohou obsahovat i užitečné informace, ale máte jenom malou šanci odlišit je od domněnek, úplných hloupostí nebo dokonce věcí, které hraničí se šířením poplašných zpráv.

Nenechte sebou manipulovat

Pokud chcete ztrácet čas tím, že budete podobné zprávy filtrovat a ověřovat, jestli na nich přece jen něco není, podívejte se stránky projektu Manipulátoři.cz, který na ty největší nesmysly upozorňuje. A když už mluvíme o sledování zpráv a aktuálních informací, opravdu nemusíte viset na televizi, rádiu nebo internetu celý den. Určitě nehrozí, že když se na nové zprávy kouknete třeba jednou denně, uteče vám nějaká zásadní informace, bez které byste těch pár hodin ohrožovali svůj život. Nenechte epidemii, aby vás omezovala víc, než je nezbytně nutné. Uchovat si psychické zdraví je důležité i pro zdraví fyzické. Ať se vám korona vyhne! 


Chcete ihned zkontrolovat svůj stav? Můžete tak pomocí online Indikativního testu Covid-19. Test vám na pár kliknutí pomůže vyhodnotit příznaky a poradí, jak se zachovat a kam se případně dál obrátit. Zároveň pomáhá přetíženým zdravotníkům lépe rozdělit jejich síly, aby pomáhali tam, kde je skutečně potřeba.

Indikativní test Covid-19 vyvinuli s podporou ministerstva průmyslu a obchodu dobrovolníci z českých technologických firem spolu s linkou 1212. Test vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO) a jednou z firem, které se na vzniku aplikace podílely, je i online životní pojištění Mutumutu