Mutumutu

Nezávazně spočítat pojištění
Mobile menu

Dezinfekce není až tak nutná. Myjte si hlavně pořádně ruce.

Čtení na 3 min
Mytí rukou

Dezinfekce není až tak nutná. Myjte si hlavně pořádně ruce.

Mít strach je normální. Situace je vážná, ale ne neřešitelná a každý z nás ji může ovlivnit, a tak chránit sebe i své okolí. S čím začít? 

Foto: Pixabay.com

Mýt si ruce je základ

Nejspíš jste si teď vzpomněli na maminku, která se vás věčně nedůvěřivě ptala, jestli jste si umyli ruce. No a vidíte, maminky mají vždycky pravdu. Pečlivé mytí rukou je teď to nejdůležitější pro nás všechny. A je to mimochodem činnost, která nemá být hotová raz dva, ale má trvat minimálně 20, ještě lépe ale 40 až 60 vteřin. Pokud si chcete ruce umýt opravdu důkladně, jde o sestavu několika pohybů, kdy mýdlové bubliny zasáhnou nejen dlaně, ale také prsty, prostory mezi nimi, okolí nehtů i vrchní část rukou.

Proč je mytí rukou tak zásadní?

Důvod je prostý, k infekci COVID-19 často dochází, pokud si člověk přenese viry rukou na obličej. Nutně tedy nemusíte shánět nedostatkové antibakteriální gely, lepší bude, když se naučíte si pořádně mýt ruce. Pokud si nejste jisti, zkuste si návod s jednotlivými kroky vytisknout a pověsit na zrcadlo do koupelny. Dřív nebo později si postup zautomatizujete. Dokument ke stažení podle Světové zdravotnické organizace (WHO) najdete tady: Jak si správně mýt ruce. Obrázky dole jsou jenom začátek. 

Správné mytí rukou je procedura, která má trvat asi 40 až 60 vteřin. Stáhněte a vytiskněte si návod.
Správné mytí rukou je procedura, která má trvat několik desítek vteřin. Možná vám to přijde zbytečně dlouho, ale na druhou stranu pak zase nepotřebujete žádné dezinfekční prostředky. Pořádné mytí rukou je podle odborníků v podstatě stejně účinné, jako nosit latexové rukavice. Stáhněte a vytiskněte si návod.

Kdy si máte ruce umýt?

Podle doporučení WHO je to potřeba pokaždé: 

🦠 Když kýchneme nebo zakašleme (jasně, to nejde vždycky, tak aspoň kýchejme a smrkejme do kapesníku nebo rukávu, ne do dlaní!).

🦠 Když se staráme o nemocné a fakt nutně nemusí mít zrovna nový typ koronaviru. Stačí, že mají „běžné“ nachlazení či libovolnou jinou nemoc.

🦠 Před přípravou, během přípravy a po přípravě jídla, což je opatření, co se hodí i jako ochrana před dalšími ošklivými bacily.

🦠 Před jídlem, aneb maminka měla pravdu, když nás u stolu kontrolovala a peskovala za to, že jsme si neumyli ruce.

🦠 Po použití toalety. Tohle už zvládáme od školky, že?

🦠 Když máme viditelně špinavé ruce. Jasný.

🦠 Poté, co se mazlíme se zvířátky nebo jsme v kontaktu s jejich exkrementy.

Stručně řečeno, když si budete pořádně mýt ruce, nosit roušku (na tohle téma máme mimochodem další užitečný článek) a dodržovat mezi lidmi rozumný 2metrový odstup, omezíte riziko nákazy na minimum – ať už jde o COVID-19 nebo jinou infekční chorobou podobného typu. Abyste měli přehled o aktuálním dění okolo nákazy, sledujte zásadně ověřené a oficiální informace.


Chcete ihned zkontrolovat svůj stav? Můžete tak pomocí online Indikativního testu Covid-19. Test vám na pár kliknutí pomůže vyhodnotit příznaky a poradí, jak se zachovat a kam se případně dál obrátit. Zároveň pomáhá přetíženým zdravotníkům lépe rozdělit jejich síly, aby pomáhali tam, kde je skutečně potřeba.

Indikativní test Covid-19 vyvinuli s podporou ministerstva průmyslu a obchodu dobrovolníci z českých technologických firem spolu s linkou 1212. Test vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO) a jednou z firem, které se na vzniku aplikace podílely, je i online životní pojištění Mutumutu