10 nejčastějších mýtů

o životním pojištění

Životní pojištění je složitý produkt a panuje kolem něj plno mýtů. V Mutumutu se snažíme nejen dělat životko dobře, ale také chceme, abyste mu rozuměli. Mrkněte na mýty o pojištění a na pravdy, které je vyvracejí.

Sjednejte si pojištění a dostanete od nás poukaz na 5000 Kč

Na chytré hodinky, sportovní vybavení nebo online cvičení. Stačí splnit sportovní výzvu v naší apce.vícearrow

Sjednejte si pojištění a dostanete od nás poukaz na 5000 Kč

Na chytré hodinky, sportovní vybavení nebo online cvičení. Stačí splnit sportovní výzvu v naší apce.vícearrow
Stačí mít peníze bokem
Životko se má vyplatit
Životko má krýt co nejvíc případů
V pojištění jsou jen samé kličky a výluky
Stačí mít úrazové připojištění
Stát mi nikdy invaliditu neuzná
Bez investiční složky to nemá cenu
Životní pojištění k hypotéce stačí
Když to budu řešit, přivolám si to
Ke sjednání potřebuju poradce
Mýtus:
Stačí mít peníze bokem

„Než bych si platil(a) životní pojištění, budu si radši dávat peníze bokem pro případ, že by se něco stalo.“

Pravda: Na tohle nenašetříte

Peníze bokem jsou dobré jako polštář v případě drobných problémů. Mít našetřeno na pár měsíců určitě neuškodí. Ostatně proto nabízíme pojištění pracovní neschopnosti až od 30. nebo 60. dne.

Nechceme malovat čerta na zeď, ale co když vás postihne vážná nemoc a skončíte s dlouhodobými následky? Nebo se vybouráte? Navíc třeba už po pár měsících, co jste s odkládáním peněz začali? Pak vám naspořené prostředky dojdou dřív, než se nadějete.

Jen pro představu: průměrné počáteční náklady při invaliditě na úpravu bydlení a nákup pomůcek jsou 800 tisíc korun. U zaměstnanců, kteří pobírají 20 tisíc měsíčně čistého, se příjmy v případě invalidity sníží asi o 6500 Kč měsíčně, což po 10 letech dělá dalších 800 tisíc korun. Dohromady tak invalidita za 10 let přijde na téměř 1,5 milionu korun.

Arrow
Mýtus:
Životko se má vyplatit

„Když měsíčně platím, mělo by se mi to nějak vrátit, vyplatit. Chtěl bych na životku vydělat.“

Pravda: Nevyplatí se

Životko nemá sloužit k výdělku, ale k jištění před vážnými riziky. A ne – běžně se životko nevyplatí, a vlastně je to dobře. Protože pokud z něj dostanete víc, než jste vložili, znamená to, že vás potkalo neštěstí.

Obecně platí, že pojištění je služba jako každá jiná. A na jejím poskytování mají pojišťovny zisk. Není to charita. Proto dává smysl se pojistit na to důležité a nepojišťovat si blbosti, které zvládnete pokrýt ze svých zdrojů.

Arrow
Mýtus:
Životko má krýt co nejvíc případů

„Životko má krýt všechno, od chřipky po rakovinu. Takže i ty případy, kdy nebudu moct pracovat jen pár dní.“

Pravda: Hlavní je mít pojištěné to důležité

Jak jsme psali výš, lepší je pojišťovat si jen závažné případyU těch ale chcete mít ošetřeno co nejvíc situací, které můžou nastat. Zkontrolujte si, že i vaše životní pojištění kryje třeba bolesti zad, všechny psychické choroby i rakoviny, nemoci oběhové soustavy a úrazy.

Pokud se vzdáte pojištění drobných bolístek, ušetříte. O to kvalitnější pak můžete mít pojistku, pokud se vám stane něco opravdu vážného, kdy už ani našetřené rezervy nestačí.

Arrow
Jak vyjde pojištění Mutumutu pro mě?

Spočítat cenu

Arrow
Mýtus:
V pojištění jsou jen samé kličky a výluky

„Pojišťovny mají desítky výluk, díky kterým nemusí lidem platit. Vždycky si něco najdou. Do diagnóz je tím pádem těžké se trefit.“

Pravda: Ne u všech pojištění

Tohle je pravda. Ale neplatí to pro všechna pojištění. Mutumutu má výluk jen 8 a nebojí se je ukázat. Navíc dávají smysl: pokud by třeba krylo nemoci spojené s alkoholem nebo extrémní sporty, přitáhlo by to jen víc lidí, kteří jdou riziku naproti, a těm, kteří neriskují, by to pojištění zbytečně zdražovalo

I tak by počet a rozsah výluk měl být jedním z hlavních kritérií při výběru životka. Říká se, že pojištění slouží jako deštník před nešťastnými událostmi. Tak nechcete, aby ten váš byl děravý.

Arrow
Mýtus:
Stačí mít úrazové pojištění

Nepotřebuji životní pojištění, stačí mi úrazové, protože je pravděpodobnější, že se mi stane úraz nebo nehoda.“

Pravda: Úrazovka nekryje to podstatné

Pojištění by vás mělo krýt komplexně, a to úrazovka nedělá. 90 % pracovních neschopností a dokonce 96 % invalidit je totiž způsobeno nemocemi, a teprve zbytek úrazem. Je tedy mít dobré pokryté oboje, jak úrazy, tak nemoci – a přesně tak to máme v Mutumutu.

Navíc úrazovka se často tváří lépe, než jak ve skutečnosti funguje. Úrazové pojištění bývá nastavené tak, že na maximální částku dosáhnete jen v pár nejzávažnějších případech. Proto je úrazovka oblíbený produkt poradců. Pojistné částky vypadají velké, cena bývá přívětivá – ale to, že vás kryje na minimum případů, už vám nikdo neřekne.

Arrow
Mýtus:
Stát mi nikdy invaliditu neuzná

Invalidním mě stát nikdy neuzná. Nikdo na to nedosáhne.“

Pravda: V ČR je skoro půl milionu invalidů

V České republice žije přibližně 450 000 lidí s invalidním důchodem. To je asi tolik, jako má celý Liberecký kraj.

Arrow
Jak vyjde pojištění Mutumutu pro mě?

Spočítat cenu

Arrow
Mýtus:
Bez investiční složky to nemá cenu

Každé správné životko by mělo mít investiční složku, abych neplatil(a) jen tak.“
„Chci z toho něco dostat, když se mi nic nestane.“
„Investiční složka funguje tak, že platím třeba 1000 Kč, a když se mi nic nestane a pojišťovna nebude muset nic vyplácet, tak se mi to úročí a spoří.“

Pravda: Jsou lepší možnosti, jak investovat

Pokud si platíte například 1000 Kč za životko s investiční složkou, část jde na rizikové pojištění a část na investici. Kolik jde na vaši ochranu a kolik na investování, najdete ve své pojistné smlouvě.

Pokud by to bylo třeba půl na půl, znamenalo by to, že jen 500 Kč jde na pojištění vašeho zdraví a života. Zbylých 500 Kč necháváte pojišťovně a ona je podle svého uvážení investuje.

Na konci pojištění, dejme tomu, že za 20 let, vám pojišťovna podíl z investování vyplatí. Problém je, že tuto investici nemáte pod kontrolou a peníze takto investované nemůžete vybrat, kdy potřebujete. Leda byste pojištění ukončili. Když sečtete všechny poplatky, které pojišťovna účtuje měsíčně, uděláte líp, když na investici využijete produkty k tomu určené – fondy, akcie apod.

Arrow
Mýtus:
Životní pojištění k hypotéce stačí

„Když jsem si sjednal(a) životní pojištění k hypotéce, mám všechno kryté.“

Pravda: Nestačí

Životko sjednané k hypotéce bude většinou krýt jen samotnou banku. Smlouva je mezi pojišťovnou a bankou a vy ani vaši blízcí nemáte na vypořádání peněz žádný vliv. Vždy je lepší uzavřít smlouvu o pojištění přímo a mít tak přímý vliv na rozhodování o tom, co se s penězi stane. Třeba v případě smrti nechat na Vašich blízkých, ne na bance, ať rozhodnou, jak s penězi naloží.

Pokud si nejste jistí, jestli jste dostatečně krytí, pošlete nám svoji současnou smlouvu k životnímu pojištění, my se na to zdarma podíváme a řekneme vám, jak na tom jste.

Arrow
Jak vyjde pojištění Mutumutu pro mě?

Spočítat cenu

Arrow
Mýtus:
Když to budu řešit, přivolám si to

„Když budu řešit životní pojištění, akorát ty nehezké věci přivolám. Nechci na to myslet.“

Pravda: Nedejte na pověry

Bude to spíš přesně naopak. Pokud se pojistíte, budete mít klid a nebudete se zbytečně stresovat, že vy nebo vaši blízcí nejsou zajištění, kdyby se cokoliv vážného stalo. Věřte, že klid na duši je pro vaše zdraví stejně důležitý jako sport nebo správné stravovací návyky.

Arrow
Mýtus:
Ke sjednání potřebuju poradce

Životko je komplikovaný produkt a sám si ho nezvládnu sjednat. Potřebuju k tomu pojišťováka.“

Pravda: Neplatí to pro všechna životka

Dneska je většina produktů v životním pojištění opravdu neskutečně složitá a pro takové produkty je broker téměř nutností. Ale životko Mutumutu je pochopitelné a zvládnete si ho sjednat sami bez problémů. A na trhu už se začínají objevovat i jiná pojištění, ke kterým poradce úplně nepotřebujete.

Kdyby to ale i tak bylo třeba, umíme vám poradit i online. Po telefonu, chatem, přes sdílenou obrazovku i e-mailem. Navíc pokud jednu takovou komplikovanou smlouvu máte v šuplíku, pošlete nám ji na ahoj@mutumutu.cz a my vám na ni hodíme oko. Třeba by šla zjednodušit.