Mutumutu

Nezávazně spočítat pojištění
Mobile menu

Vyzkoušejte první český online test na COVID-19

Čtení na 3 min
test

Vyzkoušejte první český online test na COVID-19

Nový indikativní online test na koronavirus navržený podle kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) si teď můžete udělat sami a kdekoli zrovna jste. Nenahradí vyšetření u lékaře nebo test v laboratoři, ale umožní vám během pár minut zjistit, jestli byste COVID-19 vážně mohli mít, nebo jestli se strachujete zbytečně.

Čím je nový test výjimečný?

Při vcelku mizivých nákladech může test pomoci řešit hned tři základní problémy najednou:

1) Chránit už tak přetížené zdravotníky před náporem lidí, kteří jsou epidemií logicky vyděšení a plní někdy čekárny i s banálními příznaky.

2) Zmírnit zbytečnou paniku, protože rázem umožní každému kdekoli v ČR udělat si alespoň základní test příznaků nákazy bez nutnosti cestovat někam k lékaři. Součástí výsledků je navíc i lékařsky ověřené doporučení, jak v konkrétním případě postupovat dál a kde získávat důvěryhodné informace ohledně COVID-19. 

3) Zpřesnit sledování nákazy – online test si může udělat opravdu v podstatě každý a zdravotníci díky výsledkům získají lepší informace o tom, kolik lidí a v jakých oblastech je potenciálně nakažených.

Kde se vzal a jak funguje?

Test vznikl ve spolupráci několika technologických firem, českého Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), Linky 1212 a Ústředního krizového štábu ČR. Samotnou testovací část vytvořilo životní pojištění Mutumutu ve spolupráci s firmou CreativeDock a společně pak předali test zdarma k používání veřejnosti. Výsledky jsou založeny na správném vyhodnocení příznaků, které podléhají metodice nejen zmíněného WHO, ale také federálního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí USA a českého Ministerstva zdravotnictví. Pravdivé zodpovězení série dotazů pomůže jednoduše vyhodnotit symptomy možné nákazy. Podle potenciálního rizika pak každý uživatel následně získá doporučení, jak postupovat dále. 

Kde je možné si test vyzkoušet?

Test je volně a zdarma dostupný na stránce koronavirustest.online, dále se objeví na stránkách Seznam.cz nebo v rámci iniciativy MPO spojujemecesko.cz. Už brzy ho najdete také v mobilní aplikaci Záchranka. Autoři i podpůrné organizace se snaží, aby se během pár dnů dostal až k milionu uživatelů. 

“Chápeme jak vyčerpání zdravotníků, tak obavy lidí. Online test lidem základním způsobem pomůže zorientovat se v tom, zda se jejich zdraví ocitlo v ohrožení a co mají dělat dál,” říká šéf Mutumutu Jindřich Lenz. „Je to dobrý nástroj pro všechny, kteří se potřebují zorientovat v informačním balastu kolem Covid-19. Nemůže nahradit diagnostiku lékařem, ale pomůže, aby k lékařům doputovaly jen relevantnější dotazy od pacientů,” komentuje přínos nového testu Jan Slavík z informační linky 1212.

Pomůže také monitorovat postup nákazy

Jak autoři dodávají, velkým přínosem testu bude už fakt, že zároveň pomůže shromažďovat data o možných ohniscích nákazy a jejím šíření. Přejeme vám, ať se vám korona vyhne, a pro pořádek dodáváme, že nejlepší ochrana je prevence. Přečtěte si i další naše články na toto téma: Jak si správně mýt ruce, jak správně nosit roušku nebo kde čerpat ověřené informace. Abyste zase neupadli do paniky, které vás test zbavil. 


Indikativní test Covid-19 vyvinulo životní pojištění Mutumutu ve spolupráci s firmou CreativeDock a s podporou ministerstva průmyslu a obchodu a linkou 1212. Cílem je pomoci lidem svépomocí a ihned vyhodnotit příznaky možné nemoci a poradit, co dál. Zároveň pomáhá přetíženým zdravotníkům lépe rozdělit jejich síly, aby pomáhali tam, kde je skutečně potřeba. Test vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO).