Mutumutu

Nezávazně spočítat pojištění
Mobile menu

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin pro vaše svaly

Čtení na 3 min

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin pro vaše svaly

Aby svalstvo rostlo a tělo lépe regenerovalo, potřebuje kvalitní zdroje bílkovin. Potravin s obsahem proteinů jsou stovky. My si představíme desítku, kterou můžete kombinovat a je snadno k sehnání.

Maso, luštěniny, jogurt, ořechy. Bílkoviny (proteiny) jsou velmi důležité pro lidské tělo, takřka se bez nich neobejde. Ve skutečnosti jde o nepostradatelnou látku pro tvorbu svalů.

Zdroje bílkovin můžeme rozdělit na živočišné a rostlinné. Živočišné zdroje bílkovin jsou pro člověka nejhodnotnější, protože obsahují všechny potřebné aminokyseliny, což jsou látky, ze kterých se bílkoviny skládají. Na druhou stranu některé živočišné zdroje bílkovin obsahují zároveň i větší množství tuku. Rostlinné zdroje bílkovin nejsou tak plnohodnotné, proto je zapotřebí je ve stravě různě kombinovat (např. luštěniny s obilovinami), to se týká především veganů.

 

Kolik bílkovin za den bychom měli přijímat? Přesné číslo vám nikdo neřekne, protože nic není stoprocentní, ale v průměru se uvádí, že sportovec by měl přijmout okolo 2 g bílkovin na 1 kg své váhy. Ale pozor! Tělo se neobejde také bez sacharidů, tuků, minerálů a vitamínů.

A jaká je naše desítka zdrojů bílkovin?

  1. Řecký jogurt

Bílkoviny: 10 g/100 g výrobku. Obyčejný řecký jogurt může obsahovat až 3x méně cukru než ochucené druhy.

  1. Cottage sýr

Bílkoviny: 11 g/100 g produktu. Pokud se snažíte nabrat svaly, je tento tvarohový sýr dobrou volbou. Má nejen mnoho bílkovin, ale také pouze cca 85 kalorií na 100 g.

  1. Kuře

Bílkoviny: 20 g/100 g masa. Skvělé jídlo pro vybudování dokonalé postavy – bílé kuřecí maso. Kuřecí prsa mají vysoce kvalitní obsah proteinů. Kdo nechce kuře, může zvolit krůtí maso.

  1. Fazole

Bílkoviny: 8g/100 g luštěnin. Nemusíte maso? Fazole jsou skvělým zdrojem bílkovin, navíc jsou levné. Jsou to nejdostupnější konzervované luštěniny. Mají i dostatek vlákniny. 

5. Divoký losos

Bílkoviny: 20 g/100 g rybího masa. Nejenže divoký losos chutná lépe než jeho uměle chovaný bratranec, ale má také o 25 % více bílkovin. Kromě toho získáte větší množství omega3 mastných kyselin.

  1. Směs ořechů

Bílkoviny: 16 g/100 g směsi. Ořechy jako arašídy, kešu a mandle jsou super možnost, jak přidat do stravy bílkoviny a zdravé tuky.

  1. Vejce

Bílkoviny: 6 g/1 vejce: Vajíčka jsou téměř dokonalá. To proto, že z nich může tělo vstřebat maximální množství bílkovin. Mnohem víc než u většiny potravin.

  1. 2% mléko

Bílkoviny: 8 g/1 šálek: Mléko je klasický a spolehlivý zdroj špičkových proteinů s biologickou hodnotou, navíc je snadné na zpracování.

9. Sardinky

Bílkoviny: 21 g/100 g rybiček. Konzervované sardinky jsou sice plné bílkovin, ale jsou často přehlíženy. Dodávají také dostatek omega3 tuků a vitamínu D. Výzkum naznačuje, že vyšší příjem vitamínu D může podpořit produkci testosteronu.

  1. Hovězí pečeně

Bílkoviny: 25 g/100 g masa. Hovězí maso obsahuje často více bílkovin než celý oběd z něčeho jiného. Hovězí má vysokou biologickou hodnotu, což znamená, že se snadno zažívá a tělo jej lehce zpracovává. A navrch je chutné.

V Mutumutu podporujeme lidi, kteří jedí zdravě, sportují a nekouří. Nabízíme jim za to až 30 % z ceny pojištění zpátky.